cin-denizyolu-nakliye-avantajlari.webp

Çin Denizyolu Nakliyesinin Avantajları Nelerdir?

Blog

Çin Denizyolu Nakliye Türkiye`deki ithalatçı firmaların çok fazla tercih etmiş olduğu bir taşıma türüdür. Çin Denizyolu taşımacılığı tercih edilmesinin sebebi ithalatçı firmaların Çin`den düşük maliyet ile gerekli malzemeleri tedarik edebilmesidir. Aynı zamanda uluslararası taşımacılıkta Çin – Türkiye arası haftalık düzenli servislerin olması da bir diğer nedenidir.
Çin Denizyolu Taşımacılığı avantajlarından birisi de Türkiye`de üretimi olmayan malzemelerin Çin marketinde bulunmasıdır. Çin Denizyolu Taşımacılığı hızlı üretim kapasitesi ve ucuz ürün bulunulabilmesi nedeniyle de tercih sebebidir.
Uluslararası Taşımacılık yapan firmalar için en önemli faktörlerden biriside nakliye servislerinin çeşitli olmasıdır. Çin Denizyolu Nakliye için en az 10 tane farklı armatör Çin – Türkiye denizyolu taşımacılığı servisi vermektedir. Ve bu armatörlerin hepsinin genellikle her hafta Türkiye limanlarına uğrak yapacak gemileri bulunmaktadır. Dolayısıyla Çin Denizyolu Taşımacılığı ile ithalatçı firmalar satın almış oldukları malzemeleri çok fazla vakit kaybetmeden organize edebilirler.
Çin Denizyolu Taşımacılığı için daha detaylı bilgi için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.
https://www.xperlog.com/hizmetlerimiz/denizyolu-tasimaciligi/cin-deniz-tasimaciligi/

Çin’den Gemi İthalatı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çin Denizyolu Nakliye ithalatlarında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar aşağıdaki gibidir. Uluslararası taşımacılık yapmak isteyen ithalatçı firmanın öncelikle ithal edeceği malzemenin gümrük olarak Türkiye`ye girişinde bir sorun olup olmadığını kontrol ettirmesi gerekir. Çin Denizyolu Taşımacılığı sonrasında gemi varış yaptıktan sonra gümrük olarak sorunla karşılaşılması durumunda hem zaman kaybı hem de ekstra maliyetler olmaktadır.

Dolayısıyla Çin Denizyolu Nakliyesi organize edilmeden önce ithalatçı firmanın üretici firmadan GTIP kodunu (gümrük tarife kodu) öğrenmesi ve buna göre gümrük müşavirine kontrol ettirmesi gerekmektedir. Buna göre uluslararası taşımacılık yapan firma ithal edeceği malzemenin vergi oranlarını, Türkiye gümrüğüne sunmak için hangi evraklara ihtiyacı olduğunu öğrenip buna göre hazırlığını yapabilir.

Çin Denizyolu Taşımacılığı ile yüklemesini yapan ithalatçı firma gümrük dışında ayrıca liman masraflarına, ardiye bedellerine ve demuraj bedellerine de dikkat etmesi gerekmektedir. Çin Denizyolu Nakliye de maliyet hesaplanırken liman masrafları mutlaka hesaba katılmalıdır. Aksi taktirde yanlış bir maliyet hesaplaması olmakta ve ekstra bir masraf kalemi haline dönüşebilmektedir.

Uluslararası taşımacılıkta ardiye ve demuraj nedir soruları sürekli sorulmaktadır. Çin Denizyolu Nakliye yüklemelerinde yükün varışından sonra malzemelerin limanı işgali veya depoyu işgali nedeniyle oluşan masrafa ardiye denir. Ardiye masrafı malzemelerinizin depoda veya limanda beklediği gün kadarıyla oluşmaktadır ve her gün artmaktadır. Ardiye masrafındaki birim fiyatlar depo veya liman tarafından belirlenmekte ve yükünüzün kilo ve hacmine göre de değişmektedir.

Çin Denizyolu Nakliye ile gerçekleştirilen komple konteyner yüklemenizde ise malzemeleri belirtilen serbest süre (free time) içerisinde konteynerden teslim almaz iseniz demuraj oluşmaya başlamaktadır. Dolayısıyla konteyneri serbest süre bitiminde hala işgal etmenize demuraj denir.

Çin Denizyolu Taşımacılığında demuraj oluşmaması için tavsiyemiz yükün gümrük olarak gerekli evraklarını gemi varışından önce hazır edilmesi ve serbest sürenin mümkün olduğunda uzun anlaşılmasıdır. Günümüzde uluslararası taşımacılıkta serbest süreler (free time) 7 gün – 14 gün – 21 gün olarak verilmekte ve armatöre göre değişiklik göstermektedir.

Çin Denizyolu Taşımacılığı Maliyetleri ve Süreçleri Nasıldır?

Çin Denizyolu Taşımacılık denildiği zaman akıllara gelen ilk sorulardan bir tanesi Çin Konteyner Fiyatlarıdır. Çin Denizyolu Nakliyesinde uluslararası taşımacılık maliyetleri çok önemli bir faktördür. Çin Denizyolu nakliyesinde maliyetler çoğu zaman konteyner bazında oluşmaktadır. Uluslararası taşımacılıkta bilindiği üzere standart konteynerler 1×20 DC (Dry Container), 1×40 DC ve 1x40HQ (High Cube) olarak kabul edilmektedir. Çin denizyolu nakliye maliyetleri ise tercih edilen konteyner bazında değişmektedir. Çin Denizyolu Taşımacılığında konteyner fiyatları limanlardaki ekipman durumuna, gemideki yer durumuna, yakıt fiyatlarına göre değişiklik göstermektedir ve spot olarak kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir.

Çin Denizyolu Nakliye maliyetleri parsiyel yüklemelerde ise farklı bir şekilde hesaplanır.

Parsiyel Yükleme Nedir?

Parsiyel taşımacılık diğer adları grupaj yükleme veya parça yükleme olarak bilinmektedir. Çin Denizyolu Nakliyesinde bir konteyneri dolduracak kadar malzemesi olmayan ithalatçılar parsiyel taşımacılık talep ederler. Parsiyel taşımacılıkta navlun maliyeti hesaplaması ürünlerin konteyner içerisinde kapladığı hacim kadarıyla hesaplanmaktadır. Dolayısıyla Çin Denizyolu taşımacılığı parsiyel şeklide organize edilen yüklemelerde yükün hacmi ne kadar yüksek ise maliyeti o kadar yüksek olmaktadır. Parsiyel taşımacılıkta minimum hacim 1 cbm olabilir. 1 cbm (metreküp) den küçük malzemelerinde navlun maliyet hesaplaması minimum 1 cbm üzerinden yapılmaktadır.

Çin Denizyolu Taşımacılığı parsiyel yüklemesinde 1 cbm için yüklenebilecek en fazla ağırlık ise 1 tondur. Yani parsiyel taşımacılıkta formül olarak 1 cbm = 1 ton olarak düşünülebilir.

Çin Denizyolu nakliyesinde yükünüzün komple konteyner mi yoksa parsiyel mi olacağına karar vermek için bizimle iletişime geçebilir veya aşağıdaki linkten konteyner ölçülerini kontrol edebilirsiniz.


Hemen Ara