Anasayfa » Hizmetlerimiz » Denizyolu Taşımacılığı


Xperlog

Uluslararası Denizyolu Taşımacılığı

Uluslararası denizyolu taşımacılık; konteyner gemileri kullanılarak bir ürünün denizaşırı ülkelere gemi yoluyla teslim edilmesi anlamına gelmektedir. Uluslararası denizyolu lojistik yüksek hacimlerde genel kargo, kuru yük, likit ve gaz vb. konteynere konulabilen malzemeler taşınmaktadır. Bunlara ek olarak, hız faktörünün çok önemli olmadığı, düşük maliyet ile ürünlerin taşınmasında da uluslararası denizyolu nakliyat tercih edilmektedir.Uluslararası Denizyolu Taşımacılık Yükleme Yöntemleri

FCL, ürünlerin parsiyel olarak ya da komple (FCL = Full Container Load) şekilde yüklendiği bir uluslararası nakliyat türüdür. Uluslararası denizyolu taşımacılık bunun yanında proje yükleri kapsamında veya konteynere ölçüleri sığmayan bazı yüklemeler için Flat rack ve Open Top gibi yükleme şekilleri de kullanılmaktadır. Genellikle sadece yüksekliği konteynere sığmayan yüklemeler de üstü açık konteyner (Open Top) tercih edilmektedir. Ölçüleri ve Kg değerleri bir konteyner için uygun olmayan yüklemeler için ise alt zemini olan ama diğer yan kapakları kapalı olan (Flat Rack) konteyner tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra gıda , kimyasal veya belli bir ısı ile gelmesi gereken ürünler için soğutuculu reefer konteyner (Frigo) servisleri bulunmaktadır.


Uluslararası denizyolu Lojistik Hizmetinin Tercih Edilmesinin Nedenleri

Sanayi hammaddesini oluşturan yüklemeler genellikle uluslararası denizyolu taşımacılık ile yapılmaktadır. Bunun sebebi tek seferde yüksek hacimler taşınabilmesine olanak sağlamasıdır. Tek seferde yüksek miktarlarda yük taşıma özelliği sayesinde enerji ve yakıt tüketimi de az olduğundan maliyet açısından da navlun daha uygun olmaktadır.

Uluslararası denizyolu nakliyat tercih edilmesinde ön planda olan başka kriterler de mevcuttur. Öncelikle navlun konusunda maliyeti en düşük olan taşıma şeklidir. Ekonomik bir taşıma isteniyor ve ürünlere de çok acil ihtiyaç yok ise uluslararası denizyolu taşımacılık en uygun taşıma şekli olmaktadır. Düşük maliyetinin yanı sıra gemiler ile sevkiyat sağlandığı için, transit süreler diğer taşıma türlerine göre biraz daha fazladır. Özellikle ürünlerin fiyatlarının daha uygundan belirlenmesi için tercih edilmektedir. Uzun mesafeli olan destinasyonlarda en çok tercih edilen taşıma şekli uluslararası denizyolu nakliyat`tır. Ürünler konteynere yüklendiği için hasar açısından daha az risklidir.

Uluslararası denizyolu lojistik; genellikle gemi çıkışları haftalık servis olarak yapılmaktadır. Ürünlerin teslim süreleri de geminin rotası ve uzaklığı ile değişiklik gösterebilmektedir. Uluslararası denizyolu taşımacılık gemi programları çok daha öncesinde belirlendiği için, o rotalardaki limanlara uğramak durumundadır.Zamanında TeslimatGüvenliDepolamaHava Koşulları


Hemen Ara