Anasayfa » Hizmetlerimiz » Havayolu Taşımacılığı


Xperlog

Uluslararası Havayolu Taşımacılığı

Uluslararası Havayolu Taşımacılık; uçakların kullanılarak ülkeler arası ürün taşıma olanağı sağlamaktadır. Uluslararası havayolu nakliyat ile küçük hacimli yükler, özel, değerli ürünler, dökme veya paletli ürünler taşınmaktadır. Uçak kargo bölümü ölçü ve ebatları dolayısı ile çok büyük hacimli yükler alamamaktadır. Taşıma süreleri oldukça kısa sürmektedir. Direk hatlarda aynı gün ürün istenilen ülkeye ulaşabilmektedir. Aktarmalı hatlarda da uçuş sıklığına göre transit sürelerde değişiklikler olmaktadır.Uluslararası havayolu Taşımacılık Nasıl Yapılmaktadır?

Uluslararası havayolu taşımacılık için navlun hesaplaması ağırlık üzerinden yapılmaktadır. Diğer taşıma türlerine göre navlun masrafları daha yüksektir. Fakat hızlı ulaşımı sayesinde, bozulabilir malzemeler veya acil yetişmesi gereken yüklerde sıkça tercih edilmektedir. Bununla birlikte tehlikeli madde içeren (ADR) yüklemeleri de havayolu ile özel şekilde taşınması mümkündür. Son yıllarda uluslararası havayolu nakliyat için olan ilgi ülkemiz adına da artmaktadır.

Uluslararası havayolu taşımacılık, denizyolu uluslararası taşımacılıkta olduğu gibi ülkeler arasında özellikle uluslararası ticarette önemli bir rol oynamaktadır. Dünya ülkeleri arasında artan etkileşimler, uluslararası havayolu lojistik sektöründe olan talebini hızla arttırmaktadır. Bununla birlikte gelişen teknoloji ile daha büyük gövdeli uçakların üretilmesi uluslararası havayolu lojistik hizmetinin ilerleyen dönemlerde daha da aktif kullanılacağının göstergesidir.


Havayolu Taşımacılığı Hizmeti Planlamaları

Ülkemizde uçak kargo taşıması için ağırlıklı olarak dört havalimanı kullanılmaktadır. Bunlardan ikisi İstanbul içinde olan İstanbul Havalimanı (IHL) ve Sabiha Gökçen Havalimanıdır (SAW). Bir diğeri İzmir Adnan Menderes (ADB) ve Ankara Esenboğa (ESB) havalimanlarıdır. Hava kargo da nadir olarak Antalya havalimanı da (AYT) servis vermektedir. Fakat bu havalimanına servis az olduğu için navlun maliyeti daha yüksek olmaktadır.

Uluslararası havayolu Lojistik olarak evrak veya 0-30 kilogram arasında Express hava kargo alternatifi de mevcuttur. Express hava taşımasında servis genelde yükleyici firmanın adresinden teslim alınıp alıcının kendi adresine teslim şeklindedir.

Uluslararası havayolu Nakliyat operasyonlarında uçak çıkışından en geç 1 gün öncesinde gönderilecek malzemelerin depoda olması ve gümrük beyannamesinin kapatılması gerekmektedir. Gümrük beyanname süreçleri denizyoluna oranla daha hızlı ilerlemektedir. Örneğin; bugün depoya gönderilen bir ürün uygun uçak olması halinde ertesi gün uçuşunu gerçekleştirebilir ve direkt servis ile aynı gün varış destinasyonuna teslim edilebilir.
Zamanında TeslimatGüvenliDepolamaHava Koşulları


Hemen Ara