Anasayfa » Hizmetlerimiz » Karayolu Taşımacılığı


Karayolu Taşımacılığı

Xperlog Uluslararası Lojistik ;

Karayolu nakliyesi otoyol kullanarak bir ürünün nakliyesinin sağlandığı taşıma programıdır. Karayolu nakliyesi parça yüklerden, komple araç yüklemelerine kadar uzanan tedarik zincirinin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Denizyoluna göre daha hızlı, havayolu taşımasına göre ise daha ekonomik olması belli bölgeler içinde karayolu taşımacılığının kullanılmasını ön plana çıkarmaktadır.


Karayolu Taşımacılığı Avantajları Nelerdir?

Karayolu taşımacılığının avantajlarına değinecek olursak, karayolunda istenilen bir ürünün, aktarmasız şekilde alıcı firmaya ulaştırılması mümkündür. Ambar veya liman altyapısı gerekmediği için işlemlerin daha hızlı yapılmaktadır. Yüklenmek istenen ürünün cinsine göre araç ayarlanması mümkündür. Kısa mesafeli olan bölgelerde hızlı ve navlun olarakta ekonomik olması tercih edilme sebeplerindendir. Karayolu taşımacılığının uluslararası düzeyde altyapı gücü olması ve esnek çalışma şekli sayesinde kapıdan kapıya hizmetin kolaylıkla sağlandığı bir taşıma türüdür. Diğer taşıma türlerinin aksine kapıdan kapıya aktarmasız taşıma ve eşyanın yükleme yeri ile boşaltma yerleri dışında elleçlenmemesi, eşyanın yıpranmasını en aza indirmektedir. Gelişmiş karayolu ağları sebebi ile hızlı ve güvenli hizmet alma imkanı vardır. Karayolunun var olduğu her noktaya rahatlıkla ürün ulaştırması sağlanabilmektedir. Ayrıca karayolu nakliyesinde daha düzenli ve sık şekilde çıkışlar sağlanmaktadır. Belli bölgelerde haftanın 4-5 gün dahi olmak üzere çıkışlar yapılmaktadır.


Karayolu Taşımacılığı Yükleme Planı Nasıl Yapılır?

Karayolu taşımacılığında ürününüzün hacmine göre yükleme şeklini değiştirmeniz de mümkündür. Mesela standart karayolu izinlerini aşan bir ağırlıkta olan yüklemeniz olduğunda ya da ölçüleri standart araçları aşan ürünlerde ağır yük taşımacılığı şeklinde hizmet alabilmenizi sağlar. Bu taşımacılık şeklinde özel yarı römork (Lowbed) tipi araçlar ile ürünleri taşıyabilirsiniz. Genellikle büyük iş makinaları, üretim makinaları, köprü yapım malzemeleri, vinçler, boru hatları ve parçaları gibi ürünler için kullanılmaktadır.

Karayolu taşımacılığında bunun yanı sıra sıcaklık kontrolü gereken yüklemelerde de soğutuculu araçlar ile imkan sağlanmaktadır. Tehlikeli yük taşımacılığı (ADR) gereken yüklemelerinizde de karayolu taşıması sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda küçük ve çok acil olan yüklemeler için Express taşımacılık ile küçük kamyonlar ile çok daha hızlı şekilde ürünlerin taşıması da yapılmaktadır.

Karayolun nakliyesinde bir farklı taşıma biçimi de Ro-Ro gemileri ile taşınmasıdır. Uluslararası karayolu taşımacılığında geçiş sınırlamalarının olması, maliyetlerin azaltılması ve transit sürelerin uzun zaman almasını önlemek için kullanılmaktadır. Ro-Ro taşımacılığı sayesinde hasarsız, emniyetli ve hızlı imkanlar ile ürünler taşınmakta ve maliyet azaldığı için daha rekabetçi rakamlar sunulabilmektedir.
Zamanında TeslimatGüvenliDepolamaHava Koşulları